ویتامین و الگوی غذایی مناسب برای سالمندان

درست غذا خوردن و مناسب ماندن بدون توجه به سن برای همه مهم است. همانطور که ما مسن تر می شویم بدن ما نیازهای متفاوتی دارند، به طوری که برخی مواد مغذی ویژه برای سلامت مهم است.

کلسیم و ویتامین D

افراد مسن نیاز به کلسیم و ویتامین D بیشتر برای کمک به حفظ سلامت استخوان دارند. سه وعده شیرکم چرب یا شیر بدون چربی یا ماست، با ویتامین D غنی شده در هر روز لازم است. سایر غذاهای غنی از کلسیم عبارتند از غلات غنی شده و آب میوه، سبزیجات برگ سبز تیره و ماهی کنسرو با استخوان نرم. همیشه مکمل کلسیم یا مولتی ویتامینی استفاده کنید که شامل ویتامین D باشد.

 

ویتامین B12

بسیاری از افراد مسن تر از ۵۰ ویتامین B12 کافی دریافت نمیکنند. غلات غنی شده، گوشت بدون چربی و برخی از ماهی و غذاهای دریایی منابع ویتامین B12 هستند. ازدکتر خود یا یک متخصص تغذیه بپرسید که آیا شما نیاز به یک مکمل ویتامین B12.دارید یا خیر.

فیبر

خوردن غذاهای غنی از فیبر توصیه می شود تا سالم بمانید. فیبر همچنین می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، کنترل وزن و پیشگیری از دیابت نوع ۲ کمک کند. خوردن نان سبوسدار و غلات و حبوبات و نخود فرنگی – همراه با میوه ها و سبزیجات حاوی فیبر ضروری است.

پتاسیم

افزایش پتاسیم همراه با کاهش سدیم (نمک) ممکن است خطر ابتلا به فشار خون بالا را کاهش دهد. میوه، سبزیجات و شیر کم چرب یا بدون چربی و ماست منابع خوبی از پتاسیم هستند. همچنین، مواد غذایی کم و یا بدون نمک را انتخاب و آماده سازی کنید.

چربی ها را بشناسید

غذاهایی که چربی های اشباع شده و چربی ترانس پایین دارند خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهد. بسیاری از چربی هایی که شما می خورید باید چربی اشباع نشده باشد. باید  برچسب مواد غذایی برای چربی کل و چربی اشباع را بررسی کنید.

۱۳۹۵-۱۱-۱۳ ۱۲:۱۶:۳۳ +۰۳:۳۰

يك ديدگاه

ثبت ديدگاه

  • 0
  • 21
  • 5,189

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی:
خیابان قائم مقام کوچه آزادگان پلاک ۲۵ طبقه ۵ واحد ۲۵
تلفن: ۰۲۱۸۸۱۰۲۲۴۰
فکس: ۰۲۱۸۸۱۰۲۲۴۵